7 min čitanja

Podeli ovaj članak

Rate this Post

Pojačana kontrola preduzetnika od strane poreske uprave – kako se pripremiti?

10/09/2024
kontrola preduzetnika poreska uprava

U poslednje vreme, veliki broj naših klijenata preduzetnika obratio nam se nakon što su dobili poziv od Poreske uprave da dostave određenu dokumentaciju i informacije kako bi se utvrdila usklađenost njihovog poslovanja sa raznim zakonskim obavezama, uključujući tzv. test samostalnosti.

O testu samostalnosti pisali smo ranije, a kako se bliži istek prvih pet godina od početka njegove primene, ne iznenađuje činjenica da nadležni organi počinju sa kontrolama njegove adekvatne primene i sankcionisanjem uočenih propusta.

Kada se govori o ovim odredbama Zakona o porezu na dohodak građana koji se odnosi na sve preduzetnike, neizostavno je prisetiti se i niza drugih obaveza koje poslovanje nosi sa sobom, a koje se često izgube iz vida u brzini i zauzetom rasporedu svakog preduzetnika.

Ovakvi propusti mogu dovesti do teških posledica.

Na primer, ukoliko poslovni odnos između preduzetnika i društva iz Srbije ne prođe test samostalnosti, posledice će biti višestruke. U slučaju da se testom utvrdi nesamostalnost preduzetnika u odnosu na određenog klijenta, ostvareni prihod će se oporezivati kao ostali prihod po poreskoj stopi od 20%, uz plaćanje doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje po stopi od 24%. Navedena obaveza će teretiti domaćeg nalogodavca kao isplatioca prihoda, ali ukoliko preduzetnik radi za stranog nalogodavca, onda će sam preduzetnik biti u obavezi da plati navedene iznose. Ne samo to, već će preduzetnik u slučaju pada na testu biti u obavezi da revidira poslovni odnos sa konkretnim klijentom, na način da saradnja bude usklađena sa poreskim propisima.

Stoga, ovog puta donosimo kratak podsetnik na obaveze preduzetnika (uključujući preduzetnike paušalace) i dajemo nekoliko praktičnih saveta za sveobuhvatno usklađivanje Vašeg poslovanja sa relevantnim propisima.

 

1. Ugovor sa nalogodavcem (klijentom) kao ključan element usklađenosti sa testom samostalnosti

Zaključenje adekvatno formulisanog ugovora između preduzetnika i klijenta je prvi korak ka uspostavljanju uspešne saradnje, ali je često i više od toga.

Naime, određene formulacije u ugovoru mogu biti presudne za (ne)ispunjavanje nekoliko kriterijuma na testu samostalnosti:

  • počev od pravilnog naznačenja usluga koje se pružaju shodno ugovoru,
  • preko definisanja prava koja preduzetnik ima, odnosno nema, a koja značajno utiču na njegovu samostalnost,
  • pa sve do unošenja određenih odredaba koje su obavezne sa aspekta testa i čiji izostanak direktno vodi padu određenih kriterijuma.

 

Dalje, nezavisno od testa samostalnosti, brojne su odredbe koje mogu da ograniče samostalnost preduzetnika, a koje su redovno inkorporisane u šablonski ugovor klijenata. Primera radi, odredbe o zabrani preuzimanja zaposlenih ili klijenata (non-solicitation) ili o zabrani konkurencije (non-compete) ponekad prođu neopaženo jer se u trenutku zaključenja ugovora ne čine previše važnim, ali to svakako postanu u trenutku kad preduzetnik poželi da promeni poslovni model ili proširi svoj biznis.

Bez obzira na to da li je ugovor usklađen sa navedenim pravilima, svakako je preporučljivo da budete dobro upoznati sa njegovom sadržinom, kako biste izbegli neprijatna iznenađenja u slučaju poreske kontrole.

 

2. Vodite računa o jezičkim verzijama ugovora

Propisima nije predviđen obavezan jezik ugovora između klijenta i preduzetnika, pa je moguće zaključiti ugovor samo na stranom jeziku, što je najčešće i slučaj sa preduzetnicima koji posluju sa stranim klijentima. Međutim, u slučaju poreske kontrole poreski inspektor neće analizirati ugovor na stranom jeziku, već može:

  • obavezati preduzetnika da dostavi prevod ugovora na srpski jezik, ili
  • samostalno organizovati prevod na srpski jezik, o trošku preduzetnika.

 

Praksa je pokazala da organizovanje prevoda od strane poreske inspekcije neretko dovede do grešaka prilikom prevođenja ili pogrešnog razumevanja prevedenog teksta, što direktno povećava rizik za preduzetnika budući da se određene odredbe mogu nepovoljno protumačiti i dovesti do pada nekog od kriterijuma testa samostalnosti.  

Takve situacije mogu da se preduprede na način što ćete već od starta zaključivati dvojezične ugovore, koji pored verzije na stranom jeziku sadrže i verziju na srpskom. Time ćete se osigurati da Vaš ugovor potpuno oslikava dogovor između Vas i klijenta nezavisno od jezika, te da ga možete dostaviti na zahtev poreskog inspektora bez odlaganja i dodatnih troškova. 

 

3. Vodite računa o poslovnoj korespondenciji sa klijentima u svetlu testa samostalnosti

Generalno, ugovor jeste najvažniji element poslovnog odnosa između preduzetnika i klijenta te će verovatno i biti prva stavka koju će ovlašćeno lice tražiti prilikom kontrole. Stoga, uvek je preporučljivo imati detaljan pisani ugovor sa  svakim klijentom – nepostojanje pisanog ugovora značajno može otežati poziciju preduzetnika, jer ugovor sam po sebi nudi odgovore na brojna pitanja inspektora koja će evidentno biti postavljena, a njegov izostanak može dovesti od sumnje i potrebe za dubljom i detaljnijom inspekcijom.

Međutim, važno je razumeti da predmet poreske kontrole nije samo ugovor, već celokupan poslovni odnos uključenih strana. Stoga, obratite pažnju i na druge stavke iz kojih se može izvući zaključak o prirodi saradnje sa klijentima i Vašoj (ne)samostalnosti, jer poreski inspektor može vršiti uvid u svaku od njih. Primera radi:

  • vodite računa o tome da se u email korespondenciji sa klijentima ne navode određene informacije na osnovu kojih možete pasti neki od kriterijuma, poput dogovora oko plaćanja stručnog usavršavanja ili nabavke opreme za rad od strane klijenta.

 

Pored navedenih, postoji čitav niz praktičnih saveta kojima možete umanjiti verovatnoću od pada testa samostalnosti. Zbog toga je važno adekvatno se informisati i preduzeti sve mere prevencije na vreme, kako biste spremni dočekali poresku kontrolu i bili sigurni da se ona neće završiti nepovoljno po Vas.

 

4. Vodite računa da li imate svu dokumentaciju koja je potreban za poresku kontrolu

Kao što je već pomenuto, tokom kontrole nadležni inspektori mogu tražiti brojne dokumente kako bi utvrdili usklađenost poslovanja preduzetnika sa relevantnim propisima. Zavisno od slučaja, lista tražene dokumentacije se može razlikovati i ona se u velikom broju slučajeva dostavlja subjektu koji je predmet kontrole pre nego što sama kontrola počne. Međutim, ako to nije slučaj, preporučljivo je da se od inspektora traži da pre kontrole dostavi pisani zahtev o tome koju je sve dokumentaciju potrebno pripremiti, kako bi preduzetnik bio adekvatno pripremljen, a sam postupak brži i efikasniji.

Konkretno, inspektori tokom kontrole najčešće vrše uvid u:

  • poslovne knjige i finansijsku dokumentaciju,
  • evidencije koje preduzetnik vodi,
  • druge isprave i dokaze za koje poreski inspektor utvrdi da su relevantni za utvrđivanje činjenica.

 

5. Redovno pratite svoje finansije

Iznos od šest miliona dinara prihoda u toku kalendarske godine je broj dobro poznat svakom paušalcu, i jedan od najvažnijih za poslovanje velikog broja preduzetnika. Gornja granica za paušalno oporezivanje je nešto što se mora pratiti tokom cele kalendarske godine, imajući u vidu da se obaveze i pravni status drastično menjaju ukoliko se navedeni iznos pređe, kada preduzetnik prelazi sa paušalnog oporezivanja na sistem vođenja dvojnog knjigovodstva.

Savet zlata vredan za svakog preduzetnika je: redovno pratite stanje u Vašoj knjizi prometa i budite dobro informisani o posledicama „probijanja“ limita od šest miliona, kao i o dostupnim varijantama poslovanja nakon što se to desi.

Iako poslovanje u vidu preduzetnika paušalca često jeste najpovoljniji poslovni model, postoje načini da se troškovi na ime poreza i doprinosa legalno optimizuju čak i nakon gubitka prava na paušalno oporezivanje, korišćenjem dostupnih opcija koje poreski propisi nude. Ove opcije su naročito zanimljive za sve koji znaju da će ostvariti prihod veći od šest miliona dinara u toku kalendarske godine.

Osim limita od šest miliona, važno je obratiti pažnju i na iznos od osam miliona dinara prihoda, čijim prelaskom preduzetnik po sili zakona postaje PDV obveznik. Ova dodatna obaveza ne mora nužno značiti i veliko dodatno opterećenje, imajući u vidu da u navedeni cenzus pretežno spadaju prihodi iz Srbije ali ne i prihodi iz inostranstva. Ono što svakako ne bi trebalo izgubiti iz vida jeste da se iznos od osam miliona ne prati u kalendarskoj godini kao što je to slučaj sa iznosom od šest miliona, već u periodu od bilo kojih 12 meseci, pa se provera u odnosu na ovaj iznos vrši u odnosu na 12 meseci koji prethode trenutku kontrole. Drugim rečima, relevantni periodi za svaki od dva navedena iznosa se razlikuju, pa naročitu pažnju treba posvetiti praćenju svakog od njih pojedinačno.

Pored toga, ažurno vođenje evidencije je značajno i iz ugla već pomenutog testa samostalnosti – ako većina prihoda preduzetnika potiče samo od jednog nalogodavca, znatno raste verovatnoća za pad jednog od kriterijuma na testu. Stoga je važno pratiti i kakva je struktura godišnjih prihoda, odnosno koliki procenat ostvarene dobiti dolazi od jednog klijenta.

 

6. Pre pauze, ne zaboravite da „zamrznete“ agenciju

Još jedan od problema sa kojim se brojni preduzetnici suočavaju u poslednje vreme jeste situacije gde je poreska uprava pokrenula postupak prinudne naplate dugovanja na ime poreza i doprinosa koje su dospele tokom perioda kad preduzetnik nije aktivno poslovao, ali je propustio da stavi svoju preduzetničku radnju u mirovanje. Drugim rečima: poreske obaveze su tekle iako preduzetnik nije poslovao, što je rezultovalo nastankom velikog poreskog duga.

Prijava prekida obavljanja delatnosti ili kolokvijalno „zamrzavanje“ preduzetničke agencije se sprovodi kad god preduzetnik poželi da prestane sa poslovanjem, nezavisno da li do toga dolazi usled manjka posla, odmora, ili drugih privatnih razloga. Glavni razlog zašto je prekid obavljanja delatnosti preporučljiv (iako nije obavezan) jeste što tokom registrovane neaktivnosti preduzetničke agencije obaveze po osnovu poreza i doprinosa takođe „miruju“, pa preduzetnik nema troškove koji su inače povezani sa aktivnim poslovanjem.

Međutim, veliki broj preduzetnika zaboravi ovaj korak, čime sebe nesvesno dovode u rizik da im se obaveze prema državi nagomilaju iako ne posluju aktivno, što često dovodi do poreskih opomena i, u krajnjoj liniji, prinudnih izvršenja radi namirenja nastalih dugovanja.

Primera radi, do opisane situacije često dolazi u slučajevima kada se preduzetnik odseli u inostranstvo ali ostane registrovan kao preduzetnik u Srbiji sa pretpostavkom da će se entitet sam ugasiti nakon nekog vremena, ili da će obaveze na ime poreza i doprinosa prestati usled nepostojanja primanja na poslovnom računu preduzetnika. Imamo loše vesti – takvo postupanje je pogrešno. Ne samo to, već je i direktno kontradiktorno osnovnom principu paušalnog oporezivanja: paušalni iznos poreza i doprinosa utvrđen poreskim rešenjem plaća se nezavisno od visine prihoda, i takva obaveza postoji sve dok je preduzetnik aktivan.

 

7. Budite sigurni da je softver koji koristite legalan

Još jedan primer grešaka u poslovanju koje se često otkriju u postupku kontrole od strane nadležnih organa jeste korišćenje nelicenciranih softvera odnosno „piratskih“ verzija softvera ili neovlašćeno umnoženih primeraka legalnog softvera.

Iako licence za softvere nisu jeftine i mogu predstavljati znatan trošak, naročito za preduzetnike na početku poslovanja, posledice mogu biti daleko veće ukoliko se u postupku inspekcijskog nadzora otkrije da ste na svoj računar ili računar svojih zaposlenih instalirali računarski program koji nije pribavljen na legalan način. Takvo postupanje predstavlja kršenje tuđih prava intelektualne svojine te je kažnjivo visokim novčanim kaznama koje mogu ići i do 500.000 dinara, shodno Zakonu o autorskom i srodnim pravima.

Srećom, postoji način da se pripremite za kontrolu legalnosti softvera. U kontrolnoj listi navedeni su zahtevi u pogledu legalnog korišćenja licenciranog softvera koje treba da ispunite kako biste bili sigurni da ste usklađeni s propisima. Pomoću ove liste omogućeno je privrednim subjektima da sami izvrše preventivnu proveru sopstvenog poslovanja i adekvatno se pripreme za eventualne kontrole.

Naravno, lista obaveza preduzetnika tu se ne završava, ali smo ovog puta izdvojili nekoliko specifičnih koje su uvek aktuelne, a naročito su se u poslednje vreme pokazale kao često kontrolisane od strane nadležnih organa.

Sada, kad ste osvežili pamćenje, nadamo se da ste spremni da uđete i u nove poslovne izazove.

Slični blogovi

Najnoviji blogovi

Niste sigurni odakle da krenete?

Ukoliko niste sigurni koji je prvi korak, zakažite konsultacije sa jednim od naših stručnjaka.

techlawafficiendo

privacywhisperer

cryptobuddy

evegreen

Ovo nije samo još jedan newsletter

Zaboravite dosadne pravničke analize i teoriju.
Saznajte za rokove i primajte vesti koje zaista pomažu vašem poslovanju.