Od marta 2025. godine, zaposleni koji se razbole više neće morati da brinu o dostavljanju doznaka poslodavcu. Naime, potvrda o privremenoj sprečenosti za rad biće automatski dostavljena poslodavcu putem elektronskog sistema, bez potrebe za bilo kakvim dodatnim obaveštavanjem od strane zaposlenog.
Sistem elektronskog bolovanja povezaće sve ključne institucije – poslodavce, zdravstvene ustanove i Fond za zdravstveno osiguranje, čime će se olakšati proces otvaranja i praćenja bolovanja. Lekar će unositi podatke u sistem, a poslodavac će direktno primati informacije o otvaranju i predviđenom trajanju bolovanja. Ovaj sistem će biti koristan i pacijentima, jer neće morati lično da donose doznake, što često stvara dodatno opterećenje u vreme bolesti.
Dodatno, lekar će unositi podatke o eventualnoj potrebi za kontrolnim pregledom, a u slučajevima kada to nije potrebno, sistem će automatski generisati dokumentaciju i poslati je poslodavcu, te pacijent neće morati dodatno da odlazi u medicinsku ustanovu radi zaključenja bolovanja.
Poslodavci će imati pristup informacijama o tome kada je bolovanje otvoreno i koliko traje, ali neće imati uvid u medicinsku dokumentaciju pacijenta, što osigurava privatnost zdravstvenih podataka.
Važno je naglasiti da će ovaj sistem služiti i zaposlenim roditeljima koji otvaraju bolovanje usled bolesti deteta.
Pilot testiranje sistema planirano je za početak 2025. godine, a najavljeno je da će već od marta svi zdravstveni radnici i poslodavci biti u mogućnosti da koriste ovu elektronsku uslugu. Sistem će takođe omogućiti jednostavnije vođenje bolovanja i bolju kontrolu, što smanjuje mogućnost grešaka i zloupotreba.
U planu je i dalji razvoj sistema, poput povezivanja elektronskih kartona, što bi lekarima omogućilo da u svakom trenutku pristupe kompletnim podacima o pacijentu, bez obzira na to gde su mu pružene usluge. Ovaj korak bi značajno unapredio dijagnostiku i preventivu, a samim tim i kvalitet zdravstvene zaštite.
Očekuje se da će digitalizacija putem e-bolovanja imati višestruku korist, koja se ogleda u sledećem:
- Pacijenti neće morati da brinu o dostavi doznaka (posebno kada se loše osećaju);
- Poslodavci će odmah imati uvid u sve potrebne informacije, ali uz istovremenu zaštitu privatnosti zaposlenog;
- Ukoliko je potrebno, dokumentacija će se lekarskoj komisiji dostavljati digitalnim putem;
- Za medicinske ustanove se otvara jedinstvena centralna evidencija privremenih sprečenosti za rad sa uvidom u istorijat i detalje bolovanja osiguranog lica.
Ukoliko implementacija bude uspešna, ova inicijativa bi mogla postati pozitivan primer za dalju digitalizaciju u oblasti zdravstva i radnih odnosa.