7 min čitanja

Podeli ovaj članak

Rate this Post

Dozvola za stalno nastanjenje u Srbiji (trajni boravak stranaca) – kompletan vodič

Nikoleta Židišić

Advokatski pripravnik

20/02/2025

Za mnoge strance koji žive u Srbiji, prelazak sa privremenog boravka na stalno nastanjenje predstavlja ključan korak ka dugoročnoj stabilnosti, posebno nakon izmena relevantnih zakonskih odredbi koje su olakšale ostvarenje ovog statusa.

Bilo da ste preduzetnik koji želi da proširi svoje poslovanje, profesionalac u potrazi za sigurnom bazom u regionu ili neko ko jednostavno uživa u životu u Srbiji, sticanje stalnog nastanjenja donosi brojne pogodnosti.

Od neograničenog boravka u zemlji i jednostavnijeg poslovanja, preko pristupa socijalnim benefitima, sve do olakšanog puta ka državljanstvu – stalni boravak u Srbiji nudi niz prednosti koje mogu značajno poboljšati kvalitet života. U ovom blogu, pored toga što ćemo objasniti ko ima pravo da podnese zahtev za stalni boravak u Srbiji, razmotrićemo ključne benefite i razloge zbog kojih bi Srbija mogla biti pravi izbor za vaš dugoročni dom.


Može li svaki stranac podneti zahtev za stalno nastanjenje u Srbiji?

 

Ne može se reći da svako ko se preseli u Srbiju može odmah da stekne stalno nastanjenje. Ovaj proces zahteva vreme, strpljenje i određenu administrativnu proceduru. Međutim, dobra vest je da su nedavne izmene propisa kojima se reguliše položaj stranaca u Srbiji ubrzale postupak!

Do skoro je uslov za sticanje dozvole za stalno nastanjenje bio boravak u Srbiji duži od pet godina.

Šta se promenilo? Neprekidan boravak od samo tri godine sada može biti dovoljan da Srbija postane Vaš dugoročni dom. Ključni uslovi su:

1. posedovanje važeće dozvole za privremeni boravak ili jedinstvene dozvole i
2. ispunjavanje propisanih kriterijuma tokom tog perioda.

Dok većina stranaca mora ispuniti određeni period neprekidnog boravka pre nego što stekne pravo na stalno nastanjenje, pojedine kategorije podnosilaca mogu zaobići ovaj uslov i odmah podneti zahtev. To su:

 

U tom smislu, ako trenutno boravite u Srbiji po osnovu dozvole za privremeni boravak i razmišljate o sledećem koraku ili pripadate nekoj od navedenih kategorija, svakako vredi istražiti pogodnosti sticanja dozvole za stalno nastanjenje.


Prednosti sticanja stalnog nastanjenja u Srbiji


1. Dugoročni status boravka

 

Jedna od najvećih prednosti stalnog nastanjenja je oslobađanje od obaveze redovnog podnošenja zahteva za produženje dozvole. Za razliku od privremenog boravka, koji je ranije zahtevao godišnja produženja pod strogim uslovima (sada u periodu od tri godine), stalni boravak Vas pošteđuje obaveze praćenja rokova i ispunjavanja kriterijuma za obnavljanje dozvole.

Sa stalnim nastanjenjem, nema potrebe da brinete o tome da li ste dovoljno vremena proveli u Srbiji kako biste zadržali status, pod uslovom da razlog Vašeg boravka i dalje postoji. Međutim, važno je napomenuti da neprekidan boravak van Srbije duži od jedne godine može dovesti do gubitka ovog statusa, te je neophodno planirati svoje odsustvo pažljivo.

 

2. Lakši put do srpskog državljanstva

 

Jedan od ključnih ciljeva stranih državljana koji stiču stalno nastanjenje u Srbiji jeste, nesumnjivo, mogućnost dobijanja srpskog državljanstva. Stalno nastanjenje predstavlja obaveznu fazu na ovom putu i značajno približava podnosioca zahteva ostvarenju ovog cilja.

Nakon sticanja stalnog nastanjenja i ispunjenja dodatnih uslova, kako stranac, tako i članovi njegove porodice sa istim statusom, mogu započeti postupak za dobijanje srpskog državljanstva. Sam proces izgleda drugačije u svakom konkretnom slučaju, ali sa stalnim nastanjenjem već ste u znatno povoljnijem položaju za ispunjenje neophodnih kriterijuma.

Kada se prednosti sticanja srpskog državljanstva posmatraju u širem kontekstu, postaje jasno zašto mnogi stranci biraju ovaj put. Srpski pasoš donosi brojne benefite, uključujući bezvizni režim sa velikim brojem zemalja, među kojima je i Šengen zona, što omogućava jednostavnija i slobodnija putovanja. Pored toga, srpski pasoš Vam omogućava korišćenje lokalnih usluga, obrazovanja i zdravstvene zaštite pod istim uslovima kao i domaći državljani.

Osim pogodnosti u pogledu statusa i kretanja u drugim državama, srpsko državljanstvo otvara vrata i ka finansijskim i poslovnim mogućnostima, kako u Srbiji, tako i u regionu. Zahvaljujući povoljnim trgovinskim sporazumima, poreskim politikama i investicionim podsticajima, Srbija predstavlja atraktivno poslovno okruženje. Imajući u vidu sve ove benefite, nije iznenađenje da mnogi koji su stekli stalno nastanjenje razmatraju državljanstvo kao naredni logičan korak.


3. Rad bez potrebe za ispunjavanjem dodatnih uslova

 

Stalno nastanjenje otvara vrata srpskom tržištu rada, omogućavajući strancima da budu ravnopravni sa državljanima Srbije.

Sa ovim statusom, možete zaključiti ugovore o radu, započeti sopstveni biznis ili biti upućeni na rad u Srbiju, bez potrebe za dodatnim dozvolama ili odobrenjima.

Prednosti se tu ne završavaju. Ukoliko ostanete bez posla u srpskoj kompaniji, status stranog državljana sa stalnim nastanjenjem Vam pruža sigurnost – možete se prijaviti na evidenciju Nacionalne službe za zapošljavanje i ostvariti pravo na novčanu naknadu, isto kao i državljani Srbije. Takođe, važno je napomenuti da imate pravo na korišćenje javne zdravstvene zaštite pod istim uslovima kao i državljani Srbije.

 

4. Pogodnosti za porodicu

 

Jedna od značajnih prednosti stalnog nastanjenja u Srbiji jeste pojednostavljen postupak regulisanja statusa Vaše porodice. Ako imate supružnika, decu ili druge članove porodice koji žele da Vam se pridruže u Srbiji, Vaš status stranog državljanina sa stalnim nastanjenjem značajno olakšava i ubrzava njihov proces dobijanja dozvole za boravak.

Za lica sa odobrenim privremenim boravkom, proces spajanja porodice često podrazumeva prevazilaženje administrativnih prepreka, dokazivanje finansijske stabilnosti i kontinuirano obnavljanje dozvola za boravak. Međutim, kao lice sa stalnim nastanjenjem, Vaši najbliži, posebno supružnik i deca, mogu regulisati svoj status u Srbiji kroz daleko jednostavniji postupak.

Trenutni sistem čak omogućava da supružnici koji su se pribavili dozvolu na osnovu spajanja porodice sa strancem sa odobrenim stalnim nastanjenjem rade u Srbiji bez potrebe za pribavljanjem dodatnih dozvola ili saglasnosti.


5. Sloboda kretanja

 

Jedna od ključnih prednosti stalnog nastanjenja u Srbiji jeste fleksibilnost prilikom putovanja. Za razliku od lica na odobrenom privremenom boravku, koji se suočavaju sa obavezom produženja boravišnih dozvola i različitim ograničenjima, lica sa stalnim nastanjenjem mogu slobodno ulaziti i izlaziti iz Srbije bez brige o dodatnim administrativnim procedurama.

Iako Srbija još uvek nije članica Evropske unije (EU), ima status kandidata, a njeni državljani uživaju bezvizni režim sa Šengen zonom. Iako stalno nastanjenje ne omogućava automatski pristup Šengen prostoru, ono može olakšati proces dobijanja viza za poslovna, turistička ili druga putovanja unutar EU. Kako Srbija nastavlja da jača svoje veze sa EU, prednosti stalnog nastanjenja mogu se dodatno proširiti, čineći ga strateškim dugoročnim izborom za one koji žele da zadrže mobilnost širom evropskih granica.

 

6. Pristup rastućoj ekonomiji


Srbija je zemlja sa ekonomijom koja se konstantno razvija, i koja nudi brojne prilike za preduzetnike, profesionalce i investitore. Sticanjem stalnog nastanjenja, postavljate sebe u povoljan položaj da iskoristite mogućnosti koje pružaju ekonomski sektori u ekspanziji, poput tehnološke industrije. Lica sa stalnim nastanjenjem imaju jednak pristup ovim prilikama kao i državljani Srbije, što doprinosi dugoročnom finansijskom rastu.

 

7. Poreske pogodnosti


Srbija je već uvela niz poreskih olakšica, o čemu smo pisali u prethodnim blogovima, a očekuje se da će u budućnosti njihov opseg biti još veći.

Pored pravnih i životnih pogodnosti, sticanje stalnog nastanjenja u Srbiji može doneti i značajne poreske prednosti. Srbija ima poreski sistem koji je atraktivan za poslovanje, sa niskom stopom poreza na dohodak i različitim podsticajima namenjenim profesionalcima i investitorima.

Sa aspekta poreske rezidentnosti, stalno nastanjenje može igrati ključnu ulogu. Ono dodatno osnažuje Vaš položaj pri utvrđivanju statusa poreskog rezidenta u Srbiji, s obzirom na to da najčešće podrazumeva stalnu adresu prebivališta u zemlji. Takođe, ukoliko ispunjavate uslov boravka u Srbiji godišnje 183 ili više dana, ili ako Srbija postane centar Vaših ličnih ili poslovnih interesa, možete ostvariti koristi od povoljnih poreskih tretmana, u zavisnosti od konkretnih okolnosti.


Srbija Vas očekuje

 

Srbija nudi jedinstvenu kombinaciju pravne stabilnosti, ekonomskih mogućnosti i ličnih benefita, čineći stalno nastanjenje privlačnom opcijom za mnoge strance. Od poreski povoljnog okruženja i lakšeg pristupa evropskom tržištu do pristupačne zdravstvene zaštite i obrazovnih mogućnosti, Srbija se pozicionira kao destinacija pogodna za lični i profesionalni razvoj.

Pored toga, stalno nastanjenje Vam omogućava dugoročni boravak bez potrebe za stalnim produženjima viza, dok istovremeno pruža mogućnosti za osnivanje biznisa, investiranje u nekretnine i spajanje porodice. Sa strateškim geografskim položajem, rastućom ekonomijom i niskim troškovima života, Srbija postaje sve popularniji izbor za iseljenike i investitore.

Bilo da tražite mesto za trajno naseljavanje, proširenje poslovanja ili obezbeđenje boljeg kvaliteta života, mogućnost stalnog nastanjenja u Srbiji nudi značajne prednosti. Ako ste spremni za sledeći korak, sticanje stalnog nastanjenja može Vam otvoriti vrata ka stabilnijoj i prosperitetnijoj budućnosti u jednom od najdinamičnijih i najgostoljubivijih regiona Evrope.

Slični blogovi

10 min čitanja

Aleksandra Jaćimović

17/07/2024

Najnoviji blogovi

Niste sigurni odakle da krenete?

Ukoliko niste sigurni koji je prvi korak, zakažite konsultacije sa jednim od naših stručnjaka.

techlawafficiendo

privacywhisperer

cryptobuddy

evegreen

Ovo nije samo još jedan newsletter

Zaboravite dosadne pravničke analize i teoriju.
Saznajte za rokove i primajte vesti koje zaista pomažu vašem poslovanju.