NEWSLETTER
Budite u toku sa najvažnijim informacijama
03.
Apr 2020.
Sudeći po iskustvima drugih država i po već sada vidljivim efektima korona virusa, uočljivo je koliki teret će privreda morati da iznese na svojim leđima. Negativne posledice epidemije nastaviće se i nakon njenog okončanja, što neizbežno dovodi do potrebe za državnom intervencijom na ekonomskom planu. Jedini i najbolji način da domaći ekonomski sistem iz ove borbe izađe kao pobednik, jeste da država preuzme deo tereta izazvanog krizom i na taj način rastereti privredu.
U tom smislu, domaće vlasti su svoj zadatak shvatile ozbiljno: malo više od dve nedelje nakon proglašenja vanrednog stanja, najavljeno je usvajanje novog pravnog okvira čiji će osnovni cilj biti podizanje poljuljane privrede, sprečavanje rasta nezaposlenosti i očuvanje preduzeća koja su najpogođenija COVID-19 krizom. U narednih 10 dana očekuje se donošenje Uredbe Vlade Republike Srbije, čiji početak primene je najavljen za mesec maj.
Samu sadržinu Uredbe čini Program ekonomskih mera, čija vrednost je procenjena u iznosu preko 5 milijardi evra i koji obuhvata četiri seta mera. U narednim redovima ćemo se ukratko osvrnuti na svaki od njih.
Najvećim delom podrazumevaju odlaganje izmirenja dospelih poreskih obaveza.
Obuhvataju direktna davanja privrednim subjektima u privatnom sektoru, čime se stimulišu poslodavci da održe postojeći broj zaposlenih, imajući u vidu da će jedan deo isplate zarade (u prvom slučaju), odnosno naknade zarade (u drugom slučaju) – snositi država.
Ove mere su jednim delom usmerene i prema budućnosti – ciljaju na minimizaciju spoljnih uticaja i posledica COVID-19 krize na privredu u Republici Srbiji. Stabilizacija je trenutno prioritet, a sigurno je da će to biti i neko vreme po okončanju epidemije.
Imajući u vidu njihov osnovni cilj – očuvanje zaposlenosti za vreme trajanja vanrednog stanja i pomoć privrednim subjektima čije poslovanje je otežano u novonastalim uslovima, mere se neće primenjivati na sve.
Izuzeti od primene su:
Podsećamo, domaći organi vlasti su u prethodnom periodu već preduzeli određene mere na ekonomskom planu. Zajedno sa najavljenim merama od 31. marta, očekuje se sveobuhvatna zaštita domaćeg privrednog sistema od globalne krize u kojoj se našao.
Pored svih predstavljenih mera, nadležni organi ostavili su prostor za donošenje dodatnih mera koje će biti usmerene na pružanje podrške najugroženijim državnim sektorima.
Nove ekonomske mere koje se očekuju u narednim danima bi trebalo da u potpunosti zadovolje sve trenutne potrebe privrede u Srbiji i da je za vreme vanrednog stanja održe na određenom nivou, kako bi se omogućio njen dalji razvoj i napredak nakon što epidemija korona virusa prođe.