2 min čitanja

Podeli ovaj članak

Rate this Post

Upućivanje stranaca u Srbiju u samo nekoliko koraka

01/04/2024

Zakon o strancima i Zakon o zapošljavanju stranaca (u daljem tekstu: „Zakon“) pretrpeli su nekoliko značajnih izmena tokom prethodnih godina. Očekivanja su bila da će ove promene učiniti Srbiju još atraktivnijom za zapošljavanje stranaca i pospešiti strane investicije u zemlji.

Upravo imajući u vidu neophodnost unapređivanja sistema, izmenama seta zakona koji regulišu status stranih državljana, krajem 2023. godine, otvoreno je novo poglavlje za inostrane državljane. Počevši od 1. februara 2024. godine, pravni sistem Srbije uvodi institut jedinstvene dozvole – dozvole koja omogućava strancu da legalno živi i radi u Srbiji.

Glavna ideja izmena leži u unapređenju poslovne klime u Srbiji, koja se između ostalog ogleda i u olakšanom procesu dobijanja odgovarajućih dozvola za inostrane državljane u Srbiji. Upravo kroz uvođenje navedenih instituta, pravni sistem Srbije nastoji da se dodatno uskladi sa pravnim okvirima Evropske Unije i unapredi status stranih državljana u Srbiji kroz mehanizam jedinstvene dozvole.

Ranija analiza primene Zakona pokazala je da je do trenutka primene propisa koji se odnose na jedinstvenu dozvolu, od svih vrsta radnih dozvola, Nacionalna služba za zapošljavanje izdala najviše radnih dozvola za zapošljavanje.

Među najtraženijima, bile su radne dozvole za lica zaposlena u stranim kompanijama, koja su upućena na rad u Srbiji.

Iz tog razloga, upućivanje stranaca na rad u Srbiji zahteva posebnu pažnju. Budući da je uveden novi institut u srpski pravni sistem (jedinstvena dozvola), značajno je analizirati na koji način novina utiče i na brojne druge postojeće institute.

Za one koji su zainteresovani za ovu temu, preporučljivo je upoznati se sa dodatnim činjenicama, koje slede u nastavku, kako bi imali u vidu ključne uslove u vezi sa pitanjem upućivanja stranaca u Srbiju. 

 

1. Jedinstvena dozvola

 

Najznačajne izmene Zakona o strancima i Zakona odnose se na uvođenje pravnog instituta koji do sada nije postojao – jedinstvene dozvole.

Jedinstvena dozvola predstavlja dozvolu koja u sebi objedinjuje boravišnu i radnu dozvolu. Reč je o ključnom dokumentu koji omogućava privremeni boravak i rad inostranih državljana u Srbiji, kojima je osnov za relokaciju u Srbiju zaposlenje. Upućivanje zaposlenih Zakon smatra posebnom formom zaposlenja. Samim tim, jedinstvena dozvola može se izdati i licima koja su ili zaposlena u srpskoj kompaniji, ili su upućena na rad u Srbiju, od strane inostranog poslodavca, radi obavljanja određenih poslova ili pružanja usluga, tokom određenog perioda upućivanja.

Kada je reč o upućivanju zaposlenih na rad u Srbiju, jedinstvena dozvola omogućava inostranim radnicima da legalno obavljaju svoje radne zadatke u Srbiji tokom perioda upućivanja, poštujući zakonske okvire.

 

2. Upućeno lice – definicija

 

Danas je uobičajeno da poslovanje prelazi državne granice, što za posledicu doprinosi do povećane mobilnosti radne snage. Pored toga, mnogi strani poslodavci odlučuju se za upućivanje svojih zaposlenih u inostranstvo kako bi radili u ogranku ili ćerki kompaniji, registrovanim u Srbiji.

Prema Zakonu, upućeno lice je stranac koji je zaposlen kod stranog poslodavca, kod koga ostvaruje prava iz rada i koji ga upućuje na rad kod poslodavca na teritoriji Srbije, u ograničenom vremenskom trajanju, nakon čega se vraća na rad kod svog stranog poslodavca, u skladu sa Zakonom, odnosno potvrđenim međunarodnim ugovorom.

 

3. Uslovi za izdavanje jedinstvene dozvole

 

Zaposleni koji su upućeni u Srbiju imaju pravo da podnesu zahtev za jedinstvenu dozvolu koja se izdaje za ovaj specijalni slučaj zapošljavanja. Naime, Zakon prepoznaje upućivanje zaposlenih kao posebnu kategoriju – poseban slučaj zapošljavanja. Pored upućivanja, posebnim slučajevima zapošljavanja smatra se i kretanje u okviru kompanije, obavljanje delatnosti u formi nezavisnog profesionalca, kao i osposobljavanje i usavršavanje.

U postupku dobijanja jedinstvene dozvole na osnovu upućivanja, osnovnu odluku o ispunjenosti uslova za upućivanje stranih zaposlenih donosi Nacionalna služba za zapošljavanje. Procena za upućene zaposlene, odnosno strane zaposlene koji su privremeno upućeni da rade u Srbiji, zasniva se na nekoliko ključnih uslova.

Prvo, mora postojati ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji između domaćeg i stranog poslodavca. Takođe, upućeno lice mora biti zaposleno kod stranog poslodavca najmanje godinu dana, i biti prijavljeno na obavezno socijalno osiguranje. 

Drugo, potrebno je da postoji potpisan ugovor između domaćeg i stranog poslodavca koji precizira uslove rada u Srbiji, uključujući visinu zarade, radno vreme, uslove bezbednosti i zdravlja na radu, kao i smeštaj, ishranu i prevoz za vreme boravka zaposlenih u zemlji. Ovaj ugovor treba da sadrži i izjave domaćeg i stranog poslodavca da će stranac po isteku perioda na koji je upućen u Srbiju biti vraćen na rad kod stranog poslodavca.  

Važno je napomenuti da zaposleni, koji je upućeno lice, ne sme imati manja prava od prava zaposlenih lica, koja su predviđena zakonom u Srbiji. 

Prva procena za upućivanje može biti data za maksimalni period do tri godine. Drugim rečima, jedinstvena dozvola na osnovu upućivanja može biti izdata na period do tri godine, uz mogućnost obnavljanja na isti maksimalni period – dodatne tri godine.

Produžetak jedinstvene dozvole, na osnovu upućivanja na rad u Srbiju, može se dobiti ako su, u trenutku podnošenja zahteva za produžetak, svi zakonski uslovi za upućivanje stranog zaposlenog i dalje ispunjeni.

 

4. Obavezno elektronsko podnošenje zahteva za jedinstvenu dozvolu

 

Kada već govorimo o novinama i kompletno novom pravnom okviru za strane zaposlene, bitno je napomenuti da se drastična promena može uočiti i u domenu načina podnošenja zahteva za dobijanje adekvatne dozvole. Celokupna procedura sprovodi se isključivo elektronski.

Nakon što je profil podnosioca zahteva verifikovan, sledi podnošenje zahteva preko jedinstvenog portala za strance.

Proces podnošenja zahteva pažljivo je konfigurisan i sastoji se od niza pitanja koja se odnose na lične podatke stranca, informacije o boravištu i poreklu, kao i o osnovu boravka u Srbiji. Važno je naglasiti da nijedan korak u procesu ne može biti preskočen, a odgovori se unose u formi odgovarajućih podataka.

Sledeći korak podrazumeva dostavljanje neophodne dokumentacije radi obrade zahteva. To znači da se celokupna dokumentacija, kojom se dokazuje postojanje činjenica na kojima stranac bazira svoj zahtev za pribavljanje dozvole, dostavlja isključivo elektronski. 

Finalni korak u proceduri podnošenja zahteva je plaćanje administrativne takse, koja se automatski generiše putem portala. 

O podnetom zahtevu za izdavanje jedinstvene dozvole odlučuje se u roku od 15 dana od dana prijema zahteva. Preuzimanje jedinstvene dozvole, izdate u formi biometrijske kartice, sledi tek nakon dobijanja pozitivnog obaveštenja od strane nadležnog organa, i mora se obaviti biti lično.

Strani državljani sa novim konceptom apliciranja za jedinstvenu dozvolu imaju mogućnost da zahtev podnesu elektronski, bez obaveznog ličnog prisustva u Srbiji. Dodatna pozitivna okolnost jeste da se zahtev može podneti i van Srbije, pre nego što strani državljanin dođe lično u Srbiju. Jedini momenat kada je lično prisustvo obavezno, jeste prilikom prikupljanja biometrijskih podataka stranog državljanina, i preuzimanja biometrijske kartice.

Ovim procesom osigurava se transparentnost i efikasnost u podnošenju zahteva za izdavanje jedinstvene dozvole za upućena lica. Pored toga, pružaju se jasne smernice i olakšani pristup informacijama relevantnim za procedure pribavljanja dozvole.

 

5. Kaznene odredbe

 

Posebna pažnja posvećena je kaznenim odredbama koje se odnose na prekršajne postupke poslodavaca koji ne obezbede prava i obaveze propisane aktom o upućivanju stranih radnika. Ove izmene usmerene su ka jačanju zaštite stranih radnika i garantovanju poštovanja zakonskih propisa u vezi sa njihovim radom u Srbiji. Tako će se na primer, novčanom kaznom od 800.000 do 2.000.000 dinara kazniti poslodavac ako zaposli stranca suprotno ugovoru o poslovno-tehničkoj saradnji, ili pak ne obezbedi upućenom radniku ostvarivanje svih prava i obaveza, u skladu sa aktom o upućivanju. Kaznene odredbe sada su jasno definisane i strože regulisane kako bi se osiguralo da poslodavci poštuju zakonske okvire i ispunjavaju svoje obaveze prema upućenim radnicima. U slučaju da poslodavac ne obezbedi propisane uslove rada, kao što su visina zarade, radno vreme, smeštaj i zdravstvena zaštita, predviđene su odgovarajuće sankcije. Ove kaznene odredbe imaju za cilj da osiguraju poštovanje zakona i zaštitu prava upućenih lica

 

6. Zaključak

 

Mobilnost zaposlenih evidentno menja način na koji funkcioniše savremena radna snaga, naročito kako se poslovanje sve više širi na globalnom nivou. Od zaposlenih se danas često traži da preuzmu zadatke u kompanijama koje se nalaze van njihove matične zemlje, što ponekad podrazumeva i boravak i rad u drugoj zemlji.

Brojne izmene domaćih propisa pokazale su veliki potencijal za poboljšanje poslovne klime u Srbiji.  Uvođenjem jednostavnijih i bržih procedura, stranim licima koja dolaze na rad u Srbiju pružen je i prikladniji tretman, što svakako ima uticaj na pozitivniji stav koji ova lica danas imaju prema domaćoj administraciji, i Srbiji uopšte. 

Slični blogovi

Najnoviji blogovi

Niste sigurni odakle da krenete?

Ukoliko niste sigurni koji je prvi korak, zakažite konsultacije sa jednim od naših stručnjaka.

techlawafficiendo

privacywhisperer

cryptobuddy

evegreen

Ovo nije samo još jedan newsletter

Zaboravite dosadne pravničke analize i teoriju.
Saznajte za rokove i primajte vesti koje zaista pomažu vašem poslovanju.