12 min čitanja

Podeli ovaj članak

Rate this Post

Stranci u Srbiji: Koji sve prekršaji mogu biti napravljeni i kako se zaštiti

14/04/2025

Zamislite situaciju: došli ste u Srbiju sa planom da započnete novu fazu života, ali niste ni primetili kada su se pojavile prve male greške koje mogu postati veliki problem. Stranci u Srbiji suočavaju se sa nizom izazova koji mogu lako da dovedu do kršenja zakona, bilo nesvesno ili usled nepoznavanja specifičnih propisa. Verovatno ste se nekada zapitali da li ste adekvatno prijavili adresa boravka, do toga da li ste obratili pažnju na to koji vremenski period ste proveli u državi, ili da li obavljate rad u skladu sa zakonom. Niz sličnih pitanja se nastavlja, i pravo je vreme da se unapred upoznate sa propisima, naučite šta možete učiniti da se zaštitite iz čestih propusta u praksi, i kako da izbegnete potencijalne pravne probleme.

Prava zagarantovana stranim državljanima

Ustav Srbije ukazuje da strani državljani, u skladu sa međunarodnim ugovorima, imaju u Srbiji sva prava zajemčena Ustavom i zakonom, izuzev onih koja eksluzivno pripadaju državljanima Srbije.

Drugim rečima, sva prava koja može da ima državljanin Srbije, može da uživa i stranac, osim onih koja su ili Ustavom ili zakonom, ekskluzivno preodređena i zagarantovana samo državljanima. Primera radi, državljanima Srbije zagarantovana su izborna prava, pravo na pristup državnim funkcijama i službama, pravo na lična identifikaciona dokumenta, ili sticanje prava svojine na nepokretnostima bez bilo kakvih ograničenja.

Najbitnije pravo svakog stranca jeste da uđe i boravi na teritoriji Srbije, pri čemu su kriterijumi za ulazak i boravak različiti u zavisnosti od državljanstva koje poseduje stranac. Zakon o strancima (dalje: Zakon) nedvosmisleno ukazuje na postojanje prava i slobode kretanja stranaca, i boravka u Srbiji, ali i na obavezu poštovanja zakona i propisa, i postupke vraćanja stranaca, u slučaju nepoštovanja svojih obaveza.

S druge strane, položaj stranaca i državljana Srbije u kontekstu prava i obaveza u pogledu rada, je izjednačen, ukoliko su ispunjeni uslovi koje predviđa Zakon o zapošljavanju stranaca (dalje: ZZS). Država tako daje isti obim prava i obaveza strancima, kao i državljanima, ukoliko hoće da se zaposle, ili koriste opciju samozapošljavanja, dok god su ispunjeni svi uslovi i poštovane sve obaveze koje zakonodavac nameće.

Budući da nasuprot svakog prava postoje i obaveze, veoma je značajno na vreme upoznati se sa najbitnijim obavezama stranaca, prilikom dolaska i boravka u Srbiji.

Najčešći prekršaji stranaca

Iako većina stranaca u Srbiji nastoji da poštuje propise, neminovno je da se određeni prekršaji javljaju usled neznanja, nedovoljne informisanosti, ili nepotpunog razumevanja relevantnih propisa. Inovacijama koje je Srbija uvela u sistem položaja stranaca, mnoge obaveze stranaca su postale jasnije i transparentnije, ali i dalje ostaje prostora za grešku u koracima, koja u kasnijim momentima boravka stranca u Srbiji može dovesti do značajnih komplikacija.

  1. Kršenje propisa u pogledu ulaska i boravka u državi

 

Kao što smo prethodno naveli, vizni režim i broj turističkih dana koje svaki stranac može da provede u Srbiji zavisi između ostalog, i od državljanstva koje poseduje. Generalno pravilo koje Zakon definiše jeste da stranac ima pravo da boravi u Srbiji 90 dana u periodu od 180 dana, osim ako međunarodnim ugovorima nije određen drugačiji kontekst.

Upravo na osnovu međunarodnih ugovora, predviđeno je da primera radi državljanima Nigerije treba viza za ulazak u državu, dok državljani Ruske Federacije bez bilo kakvih dodatnih viza, mogu da uđu i borave u državi. Ako bi kojim slučajem, državljanin države kome treba viza za ulazak u državu pokušao i ušao u Srbiju bez adekvatne vize, reč je o nezakonitom ulasku.

Nezakoniti ulazak smatra se prekršajem, te govorimo o novčanoj kazni koja sleduje strancu, i to u iznosima od 50.000 do 150.000 RSD ali i uz potencijalnu mnogo opasniju sankciju – udaljenje stranca sa teritorije Srbije. Ako je državljanin Srbije pomogao pri kršenju Zakona i omogućio strancu nezakonit ulazak, tranzit ili nezakonit boravak u Srbiji, državljaninu Srbije će se pored novčane kazne izreći i kazna zatvora.

Uprkos tome što je drugačiji režim ulaska, isto pravilo primenjuje se na sve strance – boravak je dozvoljen u okvirima ili odobrene vize, ili odredaba koje nameću pravni propisi. Ukoliko se prekorači broj dozvoljenih turističkih dana, stranac nezakonito boravi u Srbiji, što nas dovodi do još jednog čestog prekršaja. Ovakve situacije koje nadležni organ kvalifikuje kao prekršaj, nakon sudskog postupka, često završavaju osuđujućim presudama i novčanim kaznama. Međutim, dodatna sankcija koja se izriče strancima u ovim situacijama jeste i rešenje o vraćanju, odnosno obavezu napuštanja države. 

  1. Neprijavljivanje boravišta stranca

 

Nakon što ste legalno ušli u državu, sledi novi set obaveza na koje treba obratiti pažnju. Svaki stranac, bez obzira na državljanstvo koje poseduje, dužan je da prijavi svoju adresu boravka u Srbiji, nadležnim organima, po dolasku u Srbiju.

Pored činjenice da je prijava boravišta (adrese na kojoj se stranac nalazi u Srbiji) obaveza stranca, podjednako je i obaveza lica koja mu pružaju smeštaj – bilo da je reč o licima koja smeštaj pružaju uz naknadu, ili lica kod kojih je stranac samo došao u privatnu posetu.

Često se može čuti da je navedena obaveza prijave adrese boravišta samo mit, i da to niko zapravo ne poštuje, međutim, takve konstatacije su daleko od istine. Zakon predviđa kazne za obe strane: i za lice kod kog stranac boravi, ali i za stranca. Odredbama Zakona, ukoliko se navedena obaveza prijave adrese boravišta ne ispoštuje u roku od 24 časa od momenta ulaska u državu, u zavisnosti od statusa lica kod kog stranac boravi (fizičko ili pravno lice), predviđena je novčana kazna u rasponu od 5.000 do 2.000.000 RSD, dok stranca sleduje novčana kazna raspona 5.000 do 150.000 RSD.

  1. Nezakonit boravak

 

Ukoliko nameravate u Srbiji da boravite duže od dozvoljenog turističkog boravka, treba na vreme da znate kako da izbegnete da Vaš boravak u Srbiji bude nezakonit.

Veoma interesantna odredba Zakona jeste da se nezakonitim boravkom u Srbiji smatra boravak suprotno razlozima zbog kojih Vam je privremeni boravak, odnosno jedinstvena dozvola izdata. Primera radi, aplicirali ste za boravak u Srbiji zbog školovanja, ali zapravo, na osnovu analize faktičkog stanja, nadležni organ zaključuje da bez adekvatne dozvole obavljate rad u Srbiji.

Pored toga, iako stranci sa odobrenim stalnim nastanjenjem imaju poseban tretman u Srbiji, ne treba zaboraviti da je se boravak stranca kome je prestalo pravo na stalno nastanjenje u Srbiji smatra ozbiljnim nepoštovanjem zakona, i kvalifikuje se kao nezakonit boravak.

Posebna specifičnost u slučajevima nezakonitog boravka u Srbiji, pored činjenice da se izriče novčana kazna, jeste što nadležni organ donosi i rešenje o vraćanju. Naravno, uzimaju se u obzir konkretne okolnosti svakog pojedinačnog slučaja, ali ishod je jasan. Ne možete ostati u Srbiji ako ne poštujete njene zakone. Pitanje je samo da li će nadležni organ ostaviti priliku da dobrovoljno i samostalno izađete iz države, nakon što se okonča prekršajni postupak i novčana kazna plati, ili će pak morati biti primenjena državna sila prilikom Vašeg prinudnog udaljenja iz države. 

  1. Rad u Srbiji bez adekvatne dozvole

 

Rad bez odgovarajuće dozvole (jedinstvene dozvole) u Srbiji ozbiljan je prekršaj koji može imati značajne posledice, kako za stranca, tako i za poslodavca. U skladu sa ZZS, zapošljavanje stranaca ostvaruje se pod uslovom da stranac poseduje:

  • Vizu za duži boravak po osnovu zapošljavanja,
  • Odobrenje za privremeni boravak,
  • Odobreno stalno nastanjenje,
  • Jedinstvenu dozvolu (dozvolu za boravak i rad) koja se izdaje na osnovu specifičnih kriterijuma i uslova.

 

Pored činjenice da stranac ne sme da radi u Srbiji bez adekvatne dozvole, veoma je jasno ukazano da poslodavac ne sme da zaposli, niti koristi na bilo koji način, rad stranca koji nezakonito boravi u Srbiji, i koji ne ispunjava uslove za zapošljavanje. Samim tim, posledice nepoštovanja reflektuju se na obe strane radnopravnog odnosa, sa različitim efektima.

Posledice za stranca

Kada strani državljanin bude zatečen u obavljanju rada bez važeće dozvole, izriče se novčana kazna u rasponu od 15.000 do 150.000 RSD. U zavisnosti od težine prekršaja i okolnosti slučaja, iznos koji stranac mora da plati varira u navedenom rasponu.

Mnogo kompleksnija posledica za stranca u ovakvim situacijama jeste što Zakon predviđa i mogućnost zabrane ulaska u Srbiju. Okolnosti slučaja, držanje stranca tokom postupka, recidiv i slične specifičnosti mogu uticati na odluku u pogledu toga u kom trajanju će se zabraniti ulazak. Maksimalan period zabrane ulaska u Srbiju je pet godina.

Posledice za poslodavca

Poslodavci koji zapošljavaju strane državljane bez odgovarajuće radne dozvole takođe snose odgovornost. Nepoštovanje obaveza ZZS smatra se porekršajem, za koji je predviđena novčana kazna i do 2.000.000 RSD za poslodavca. Naravno, kao i u većini prekrašaja koje učini pravno lice, novčanom kaznom kažnjava se i odgovorno lice kod pravnog lica, kaznom do 150.000 RSD.

Osim što poslodavcima u tim situacijama preti novčana kazna, mogu se suočiti i sa ozbiljnim posledicama za dalje poslovanje. U slučaju da govorimo o zapošljavanju stranaca suprotno ZZS, poslodavcu se može izreći i zabrana obavljanja delatnosti, i to u trajanju do jedne godine.

Put ka legalnom boravku bez pravnih problema

Iako zakonodavni okvir omogućava strancima gotovo ista prava kao i državljanima, važno je da budu upoznati sa svim zakonima i propisima kako bi izbegli potencijalne prekršaje koji mogu ozbiljno ugroziti njihov status. Upoznavanje sa zakonima, ali i pravima i obavezama, ključ je za sigurnost i uspešan boravak u zemlji.

Iako mnogi prekršaji mogu delovati kao manje greške, oni mogu imati ozbiljne posledice, naročito kada je u pitanju nepoštovanje odredaba koji se tiču prava na boravak i rad. Pored prekrašaja koji su karakteristični za strance usled njihovog posebnog položaja u Srbiji, treba imati na umu da postoji generalna obaveza poštovanja svih pravnih okvira Srbije. Pravovremeno informisanje o obavezama u Srbiji, poštovanje procedura i blagovremeno pribavljanje potrebnih dokumenata ne samo da Vas štiti od potencijalnih problema, već omogućava i bezbrižan boravak i rad u Srbiji.

Zato je važno da se uputite na tačne informacije, pratite zakonodavne promene i obratite se stručnjacima kada niste sigurni u neku proceduru. Ako budete pažljivi i odgovorni, izbegavaćete većinu grešaka koje stranac može napraviti, a time ćete osigurati da Vaš boravak u Srbiji bude siguran i u potpunosti legalan.

Slični blogovi

Najnoviji blogovi

Niste sigurni odakle da krenete?

Ukoliko niste sigurni koji je prvi korak, zakažite konsultacije sa jednim od naših stručnjaka.

itlawaficionado

privacywhisperer

cryptobuddy

evegreen

Newsletter vredan vaše pažnje

Pratite ključne pravne informacije koje su od suštinskog značaja za rast i razvoj vašeg poslovanja